Zeurítia radio / Mp3 player

Novinky

17. 10. 08

DEBUTOVÉ CD ZEURÍTIA PRÁVĚ VYCHÁZÍ!!!!

TISKOVÁ ZPRÁVA

!!!! Deska vyšla 3. listopadu 2008 u prestižního jazzového vydavatelství Animal Music.

Zeurítia zpěv, Libor Šmoldas akustická kytara, Michal Tokaj piano/fender rhodes, Michal Baranski kontrabas/bas­kytara, Tomáš Vokurka bicí, Miloš Dvořáček perkuse/surdo, Petr Ostrouchov ukulele.


Rozhovor

Proč jste si vybrala pro svůj debut právě bossa novu?
Sedí mi její rytmus a krásné melodie. Brazilská hudba mi přirostla k srdci od první chvíle, jako bych ji důvěrně znala. Možná se v budoucnu budu věnovat i jiné hudbě, ale právě teď mě nejvíc inspiruje a baví bossa nova. S Liborem jsem začala hrát bossa novu v duu a později jsme společně vytvořili kvartet. Jsem šťastná, že se nám podařilo po více než roční práci s kapelou natočit toto CD.

Často koncertujete, v čem cítíte hlavní rozdíl mezi nahrávkou a živými vystoupeními?
Mám za sebou rok intenzivního koncertování v jazzových klubech i na jazzových festivalech. Začátky pro mě byly velmi obtížné, asi jako pro každého – na jevišti jsem bojovala sama se sebou. Ale časem se to začalo obracet a já si uvědomila, že jsem urazila kus cesty a že si to užívám beze strachu. Znamená to hodiny cvičení intonace, techniky, sezení u klavíru, poslouchání desek, poslouchání sama sebe a kapely. Především ale dokázat se uvolnit a komunikovat s lidmi. Věřit si. A ve studiu? Je to můj debut a i když už mám ze studia nějaké zkušenosti, tak tohle bylo něco víc. Hodně zodpovědnosti a obav, abych nezklamala sama sebe. Nebylo to snadné, mnohdy jsem měla přesnou představu o tom, jak tu kterou skladbu nazpívám, ale nakonec vyšla úplně jinak. Je skvělé mít ve studiu někoho, kdo vám řekne: „Jo! Tohle se mi líbí.“ A takoví tam byli.

Jak se vám spolupracovalo s polskými hosty ve studiu?
Oba jsou výjimeční hudebníci a navázat s námi kontakt a napojit se na naši vlnu pro ně nebyl žádný problém. Hráli tak krásně, že se mi samým štěstím zatajoval ve studiu dech. Daleko přesáhli hranice mých představ, lépe se to vyjádřit nedá. Myslím, že i pro ně to bylo velmi zábavné, protože jen málokdy mají příležitost zahrát si bossa novu a sambu.

Jak byste chtěla aby posluchači vaše album vnímali?
Byla bych šťastná, kdyby přinesla radost a uvolnění v nabitých dnech stresu. Originální aranže nechávají záměrně prostor pro improvizaci, takže deska má hodně jazzový charakter a tak je to, myslím, dobře.

Jaké jsou vaše hudební plány do budoucna?
Pro plánování nemám zrovna vlohy. Jsem velmi intuitivní, co mě napadne a do čeho mám chuť, tak to zrovna dělám. Je tedy těžké předpovědět, jaké budou mé další projekty. Rozhodně mám před sebou ještě dost práce, abych se sebou byla spokojená. Snažím se proto využít svého volného času ke cvičení a poslouchání hudby, ale ne pouze bossa novy, to by bylo hloupé. Mám také samozřejmě své velké sny, netýkající se pouze hudby, ale o těch se mluvit nemá. Přeji si hlavně, aby se naší nové desce dařilo.